Šampionát v Liberci odstartoval sprintem volně. Tituly patří Černému a Janatové

24.09.2021

První medaile na mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích jsou rozdány. V libereckém areálu Vesec se v pátek 24. září závodilo ve sprintu volně, při kterém byli nejrychlejší reprezentanti Polska. V redukovaném pořadí republikového šampionátu patří tituly Ondřeji Černému a Kateřině Janatové. "Vždy je super připsat si nějaký dobrý výsledek, protože to dokazuje, že forma jde správným směrem," uvedla v reportáži České televize Kateřina Janatová.

Běžci nejprve absolvovali v Liberci kvalifikaci na distanci 1,3 kilometru. Deset nejlepších pak postoupilo do finálových jízd A a B, ve kterých se rozhodlo o pořadí na nejvyšších místech i nových držitelích českých titulů.

Na startovní listině figurovali téměř všichni členové národního týmu, výjimkou byl jen Michal Novák. Nejúspěšnější český muž posledních let se z libereckého závodu omluvil ze zdravotních důvodů.

V závodě mužů ovládl kvalifikaci Ondřej Černý, necelou vteřinu za ním ale doběhl polský reprezentant Kamil Bury. Oba závodníci pak svou formu potvrdili i ve finále, kde si však pořadí prohodili. Třetí místo za Černým navíc obsadil další polský reprezentant Maciej Starega. V redukovaném pořadí mistrovství ČR tak patří titul Ondřeji Černému, stříbro Luďku Šellerovi a bronz Jonáši Marečkovi.

Také mezi ženami se skvěle předvedly zástupkyně Polska. Monika Skinder vyhrála nejen kvalifikaci, ale i následné finále. Druhá doběhla Kateřina Janatová, které patří český titul. Třetí místo v celkovém pořadí si připsala Lisa Unterweger z Rakouska. České stříbro si na krk pověsila Barbora Antošová, bronz Sandra Schützová.

Juniorský titul patří Ondřeji Zunovi, který dominoval v kvalifikaci i v následném finále. Za ním doběhli Kryštof Zatloukal a Ondřej Pilař.

Podobně suverénně si mezi juniorkami vedla Polka Kinga Mareczek, za kterou ve finále A doběhly Tereza Prokešová, Aneta Břečková a Iva Vránová.

Mezi staršími dorostenci opanoval kvalifikaci i finálový závod Jakub Milán. Za ním projeli cílovou branou Matyáš Bauer a Daniel Malušek.

V závodě starších dorostenek dokázali největší favoritky zopakovat své umístění z kvalifikace také ve finále: 1. Hana Randáková, 2. Matilda Ježková, 3. Zuzanna Fujak z Polska, za kterou si pro republikový bronz doběhla Lucie Tůmová.

Ani mezi mladšími dorostenci nedošlo ve finále k žádnému překvapení a nejlepší závodníci z kvalifikace dokázali své umístění zopakovat. Nejrychlejší byl Lukáš Kulhánek, za ním finišoval Jakub Bouška a třetí byl Lukáš Antoš.

Ve finále mladších dorostenek naopak pořadím dokonale zamíchala Anna Šírová, která postoupila až z páté pozice, pak ale vybojovala český titul. Stříbro patří Viktorii Gajdošové, bronz Lucii Jindřiškové.

V sobotu se uskuteční šampionát volnou technikou s intervalovým startem. Závodit se bude na tratích od 5 km (dorostenky) po 15 km (junioři a muži).

Vrchol šampionátu je naplánován na neděli, kdy se už podeváté pojede na ikonický Ještěd. Po startu z Janova Dolu čeká závodníky dvanáctikilometrová trať a pozitivní převýšení 610 metrů, které zdolají klasickou technikou!

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

Zdroj: https://www.czech-ski.com/beh-na-lyzich/