HISTORIE LK SLOVAN K. VARY


Začátky oddílu

Sport byl provozován pod hlavičkou základní tělesné výchovy (ZTV), kde členové v letním období provozovali atletiku, gymnastiku, košíkovou, turistiku atp. V rámci ZTV se pak sportovci v létě účastnili Dukelských závodu branné zdatnosti (DZBZ), kde byli karlovarští sportovci celkem úspěšní. Zimní obdobou těchto závodů spojených se střelbou a během byly Sokolovské závody branné zdatnosti (SZBZ). I zde byli karlovarští žáci v krajském měřítku úspěšní a jejich cvičitelé začali uvažovat o organizovaném lyžařském tréninku ve snaze podchytit a využít zájem dětí. Okolo cvičitelů Jana Pravečka a Vojtěcha Jindry se vytvořila parta dětí - budoucích závodníku, kteří absolvovali o pololetních prázdninách 1955 první výcvikový tábor na Perninku. Vzhledem k úspěchu tohoto výcviku byly postupně v dalších letech organizovány podobné akce pod hlavičkou ZTV TJ Slovan K. Vary. V roce 1957 byly na Karlovarsku poprvé organizovány školní lyžařské závody, kde již byla účast větší, nicméně akce byla nárazová a o systematický výběr šikovných dětí se zatím nejednalo. Byl to však další krůček. O pololetkách 1958 se konají první závody v rámci výcviku - závodilo se v běhu, sjezdu i skoku. A následovalo několik dalších závodů. Lyžaři se potýkali s nedostatkem finančních prostředku i vybavení. Té zimy vybojoval J. Praveček ml. 3. místo ve finále SZBZ v Harrachově, což byl důležitý výkonnostní impuls a povzbuzení pro celou partu nadšenců.

Důsledkem bylo 19. listopadu 1958 založení lyžařského oddílu při TJ Slovan Karlovy Vary. Zakladatelé oddílu byli Jan Praveček, Vojtěch Jindra, Věroslav Mraček, Anna Kupilíková a Karel Kopcio. Historie začíná a události nabírají obrátky.

V roce 1959 získává V. Praveček titul na MČSR v DZDZ.

60. léta 

V roce 1960 získává dorostenka Lída Koblerová první titul na MČSR dorostu. Téhož roku se konal na Božím Daru také první krajský přebor - jelo se od prvního domu podél sněhových zábran k lesu a zpět.

Rok 1961 se pojí s nákupem domu č. p. 8 na Božím Daru (dnešní Slovanka), který se na dlouhá léta stává základnou oddílu. Počet členů oddílu překročil poprvé číslo 100! Do klubu přichází Sláva Mašata a příprava začíná mít již více organizované a systematické obrysy. Provedly se první nábory šikovných dětí na místních školách. Vytváří se systém tréninkových skupin. Postupně dochází i k výraznému zlepšení materiálního zabezpečení závodníků.

Rok 1962 - oddíl pořádá 1. ročník závodu "Štít Krušných hor", který od té doby patří neodmyslitelně do kalendáře zimních závodu v Krušných horách.

Rok 1967-1968 - oddílu se podařilo vybudovat dřevěnou boudu-šatnu na Jahodové louce u Božího Daru, ta bohužel lehla popelem rukou neznámého žháře.

Rok 1968 - oddíl přikoupil na B. Daru dům č. p. 9 a připojil ho ke Slovance.

Rok 1969 - vybojovala štafeta ve složení M. Peřina, L. Kubát, J. Novák první medaili oddílové štafety (bronzovou) na MČSSR.

70. - 80. léta

Rok 1970 - dne 15.3. se uskutečnil 1. ročník Karlova běhu. Vítězové prvního ročníku: muži - Egon Hofmann, ženy - Jitka Koňatová-Peřina.

Rok 1971 - šatna na Jahodové louce byla obnovena na místě, kde stojí dnes již 3. generace oddílové "boudy".

Rok 1975 - odchází první odchovankyně našeho oddílu do střediska vrcholového sportu do Jablonce nad Nisou (Alena Bočková a Jitka Koňatová).

Rok 1976 - do reprezentačního družstva dospělých byl zařazen první odchovanec oddílu - Jiří Žahourek. Do oddílu se po studiu na VŠ vrací již jako trenér Honza Novák s jehož jménem je v následujících letech neodmyslitelně spjata činnost "Tréninkového střediska mládeže", které začíná fungovat právě v tomto roce. S jeho tradicí je spojena i slavná éra tzv. "půdařů" - členů střediska, kteří na zimní sezonu přesídlují do půdních prostor Slovanky. Ta se jim stává druhým domovem. Do školy sjíždějí v zimě do Jáchymova. V barvách oddílu sbírají řadu úspěchů na republikové i mezinárodní úrovni. Jména, jako bratři Petráskové, Ivana Rádlová, Eva Pravečková (Plhová), Iveta Knížková (Roubíčková), Petr Filip, Eva Burešová (Háková), Eva Kulová (Nováková), Tomáš Čáslavský..., jsou stále známa fanouškům běžeckého lyžování.

Rok 1984 - předsedou oddílu byl zvolen Jiří Čáslavský - Čáda.

Rok 1985 - jelikož oddíl ani zdaleka nežil jen životem lyžařským, byl v červnu uspořádán první tzv. "Slovaňácký den lyžařů" - při němž se setkávaly různé generace členů oddílu a soutěžily v tradičních i neobvyklých sportovních i zábavných soutěžích, přičemž se neformálně utužoval celkový duch klubu.

Rok 1986 - odchází do lyžařského nebe zakladatel oddílu pan Jan Praveček.

Rok 1987 - dochází k rozšiřování a úpravě závodních tratí na Jahodové louce. S tím je zásadně spojena výstavba nových mostů s dnes již legendárními jmény: Plakavec, Dlouhán a Tobogán. Titulu přeborníků ČSSR v různých kategoriích přibývá.

Rok 1989 - v porevolučním období, které již můžeme nazývat moderní dobou běžeckého lyžování (plně se rozvinula technika bruslení na lyžích, dochází k rozvoji dálkových běhů, podstatně se vyvíjí lyžařská výzbroj - lyže, hole, boty, vázání aj.), přicházejí další mezníky v historii lyžařského oddílu Slovan.

90. léta

Rok 1991 - odchovanec oddílu Martin Petrásek získává se svými spolubojovníky ve štafetě bronzovou medaili na MS dospělých konaném v Lahti.

Rok 1992 - družstvo dospělých se umístilo na skvělém 2. místě v 1. lize běžeckých smíšených družstev. Od začátku 90. let se také ve výsledkových listinách začínají, zprvu nenápadně, objevovat jména Bauer, Šperl a Novák, jména jež zná nyní téměř každý lyžující žáček.

Rok 1994 - dochází ke změně názvu na LK Mattoni Slovan Karlovy Vary a následnému osamostatnění oddílu, který již nebyl součástí TJ Slovan. Novým předsedou oddílu se stává Petr Mach.

Rok 1997 - "Jahodovka" svítí - do lyžařského areálu byla po letech snah zavedena elektřina. V ten den odchází do lyžařského nebe trenér a funkcionář pan Sláva Mašata.

Rok 1998 - pořádá oddíl první ročník cyklistických závodů - Karel Bike, tehdy jako náhradu za neuskutečněný 27. ročník zimního Karlova Běhu.

2000 - 2018

Rok 2003 - započala modernizace tratí na Jahodovce, která byla dokončena v roce 2006.

Rok 2004 - od tohoto roku nese oddíl opět tradiční název "LK Slovan K. Vary", pořádá se 1. ročník "Dámské jízdy" - závodu určeného pouze pro ženy.

Rok 2005 - jako nový hlavní trenér přichází do klubu Lukáš Krejčí. Klub má skvělou základnu v areálu na Jahodové louce. LK Slovan K. Vary je líhní nových reprezentantů. Za výchovu těchto nadějí patří samozřejmě velký dík řadě dobrovolníků, kteří s jejich výchovou a tréninkem pomáhají.

Rok 2006 - odchovanci klubu Lukáš Bauer a Milan Šperl jsou na začátku tisíciletí již platnými členy reprezentačního družstva ČR a získávají spoustu medailí. Z tohoto pohledu jsou všechny jejich medaile na světových kolbištích tak trochu i dílem našeho oddílu.

Rok 2008 - do lyžařského nebe odchází Jirka Čáda - Čáslavský. Předsedou oddílu se stává Milan Pavelka. Krásným dárkem k 50. výročí oddílu je vítězství Lukáše Bauera v Tour de SKI i celkové vítězství ve Světovém poháru.

Rok 2009-2018 - ani v posledním desetiletí náš oddíl neusnul na vavřínech. Lukáš Bauer, Milan Šperl a Petr Novák reprezentují nejen Českou republiku, ale i náš oddíl, na OH i SP, později se k nim přidávají i sourozenci Novákovi, kteří jsou v současnosti lídry reprezentačních družstev ČR dospělých. Trenér Vasil Husák, který po Lukáši Krejčím působil jako šéftrenér klubu, je mezitím jmenován trenérem RD mužů ČR a odchovanec klubu Honza Franc se stal trenérem RD žen ČR. Talentovaní junioři, Ondra Černý a Kuba Walchetseder, jsou členy RD ČR juniorů. A další z dávných odchovanců klubu, Mirek Petrásek, se po dlouholeté úspěšné kariéře reprezentačního trenéra takříkajíc vrátil na místo činu do role současného hlavního trenéra LK Slovan K. Vary. Vše výše uvedené jasně vypovídá o tom, jakou má náš klub v ČR váhu a pozici. Sice nemáme napojení na sportovní třídy na ZŠ a SŠ specializující se na běh na lyžích, jako např. Vimperk či Jilemnice, ale i přesto se nám daří, pod vedením rady zkušených trenérů i dobrovolníků z řad rodičů, vychovávat v několika tréninkových skupinách další generace lyžařů, která se nám dále rodí. A to i díky působení další legendy klubu, Honzy Nováka, pod jehož bedlivým vedením a dozorem se rýsují možná další budoucí členové RD ČR. O výchovu nejmenších lyžařů se starají někdejší úspěšné závodnice Dáša Ciprysová (Pánková), Petra Soukupová (Klímová) a Eva Nduwimana (Maňasová).

Velké poděkování patří všem "BAFÍKŮM", kteří se starají nejen o činnost klubu, ale zajišťují i pořádání všech závodů, a to již od založení našeho lyžařského klubu v roce 1958.