Hodnocení sezóny 2022/2023: Starší žactvo

11.04.2023

Skupina zhruba 20 lyžařů se připravovala od května na následující sezónu. Převážná část letní přípravy probíhala na Božím Daru, v Karlových Varech, na dráze pro kolečkové lyže v Oberwiesenthalu a na letním soustředění v italském Passo Tonale jsme chodili ve vysokých horách. Letní přípravu jsme zakončili na podzim sérií přespolních běhů, na kterých jsme dosahovali pěkných výsledků, které ukazovaly, že se můžeme těšit na zimní sezónu.

Zima od samého počátku až do svého konce nebyla dobrá, museli jsme hodně improvizovat a trénovat v ne úplně ideálních podmínkách. Nakonec jsme to vše zvládli a úspěšně se zúčastnili všech závodů, z nichž některé byly odkládány, překládány. A v nich jsme, myslím, byli úspěšní. Startovali jsme na Mistrovství ČR, Českém poháru a sérii závodů Západočeského poháru mládeže, do kterého byly zařazeny závody a kluby z krajů Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého. Tuto sérii a tím i celý Západočeský pohár mládeže jsme celkově vyhráli a získali krásný velký pohár pro vítězný tým před týmy Lokomotivy Teplice, Radonem Vysoká Pec a Sport clubem Plzeň. Poháru se zúčastnilo celkem 10 lyžařských oddílů.

Závody na celorepublikové úrovni byly pro starší žáky dva. Mistrovství ČR v Bedřichově a Český pohár v Novém Městě na Moravě. I tam jsme zaznamenali úspěšné výsledky. Nejvýrazněji se prosadil Lukáš Štěrba, který se stal Mistrem ČR ve sprintu a vyhrál všechny závody Českého poháru, čímž se stal i jeho celkovým vítězem. I dalším sportovcům se v závodech dařilo a dosahovali opravdu výborných výsledků okolo desátého místa ve svých kategoriích, jak na MČR, tak v ČP – Štěpán Šmejkal, Bětka Ciprysová, Ela Lošťáková, Majda Ciprysová, Honza Dvořák a Tobiáš Holý.

Zimní olympiáda dětí a mládeže

Od 22. do 27. ledna proběhly v Královehradeckém kraji hry X. ZODM, kterého se zúčastnil i tým běžců na lyžích, který na ZODM odcestoval ve složení Tobiáš Holý, Štěpán Šmejkal, Alžběta Ciprysová, Magdalena Vyskočilová – LK Slovan Karlovy Vary, Tomáš Kubánek a Michaela Šimečková – LK Jasan Aš, trenérský a servisní doprovod působil ve složení Klára Sauerová, Michal Tošner a Lukáš Krejčí.

Výprava byla ubytována ve Špindlerově Mlýně a všechny běžecké závody probíhaly v lyžařském areálu Vejsplachy ve Vrchlabí, kde i v letošní podivné zimě, dokázali pořadatelé udržet v provozu okruh dlouhý 1,5 km, takže závody proběhly naprosto bez problémů a regulérně. Pokud budeme hodnotit výsledky závodů, myslím, že závodníci odvedli to, na co v současné době mají, všichni se snažili a bojovali, ale na medailové pozice to tentokrát nestačilo. Některé výkony byly velmi slušné a stojí za připomenutí. 6. místo Majdy Vyskočilové na 3 km klasicky, 9. místo Bětky Ciprysové na 4 km klasicky, 12. místo Tobiáše Holého na 4 km volně. Myslím, že nejkvalitnější a do jisté míry i překvapivé bylo 6. místo štafety na 6 x 1,5 km volně, kdy štafeta ve složení Ciprysová, Dvořák, Šperlová, Šmejkal, Vyskočilová a Holý podala výborný výkon a k ještě lepšímu umístění nám nechybělo moc. Starty na ZODM získali závodníci další cenné zkušenosti, které se jim jistě budou velmi hodit v jejich sportovním životě. Okusili atmosféru "malé" olympiády, jiný formát soutěží, jiných disciplín, slavnostní zahájení a zakončení her, bylo to jiné, než na běžných závodech. Myslím, že všichni byli rádi, že se Olympiády dětí a mládeže zúčastnili.

Sezóna je tedy za námi a po krátkém odpočinku se v květnu opět pustíme do přípravy. Skupiny se trošku obmění, ti starší sportovci přejdou do skupiny dorostu a naopak někteří mladší sportovci do skupiny přijdou. Takže budeme pracovat dál, v obměněné sestavě a budeme se těšit na další sezónu.

Lukáš Krejčí