Distanční závod volně ovládli na MČR v Liberci Fellner a Janatová

25.09.2021

Český šampionát v běhu na kolečkových lyží má za sebou druhý den, při kterém se závodilo volnou technikou s intervalovým startem. Mistrovské tituly si z libereckého areálu Vesec odvezli Adam Fellner s Kateřinou Janatovou, která tak získala druhý titul ve dvou dnech. V neděli 26. září mistrovství ČR vyvrcholí divácky mimořádně atraktivním výjezdem na Ještěd.

Nejdelší distanci absolvovali na severu Čech muži a junioři, kteří závodili na 15km trati (4 okruhy). Ženy, juniorky a starší dorostence čekalo 10 km. Starší dorostenky a mladší dorostenci bojovali o české tituly na 7km trati. Mladší dorostenky jely 5 km.

Stejně jako při pátečním sprintu se na start postavily téměř kompletní české reprezentační týmy. Chyběli jen Tereza Beranová a Michal Novák, který se nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů. Konkurenci naopak výrazně navýšili členové polského národního týmu, kteří ovládli páteční sprinty volně.

V závodě mužů skvěle rozjel závod polský reprezentant Dominik Bury. Vítěz pátečního sprintu byl na prvním mezičase nejrychleji, pak se ale před něho dostal Adam Fellner. Český reprezentant zvítězil s náskokem pouhých tří desetin sekundy na svého polského soupeře! Třetí místo patří Tomáši Kalivodovi a čtvrté Tomáši Lukešovi, který v redukovaném pořadí republikového šampionátu získal bronz.

"Chtěl jsem dnes útočit na vítězství nebo aspoň medaili, tak jsem rád, že se mi to podařilo. Ukazuje to, že příprava jde správným směrem, cítím se dobře a výsledek tomu odpovídá," řekl Adam Fellner. "Závod mi takticky vyšel velmi dobře - podařilo se mi dojet Honzu Pechouška s Jonášem Bešťákem, se kterými jsme si pomohli. Celou dobu se závodilo hodně naplno, protože mi hlásili, že jsem ve vteřinách s Dominikem Burym, tak jsme se hnali navzájem."

Při společném startu mužů a juniorů byl nejlepším juniorem Kryštof Zatloukal, který obsadil celkové 14. místo. Druhé místo v českém šampionátu patří Šimonu Pavláskovi a třetí Ondřeji Pilařovi, před něhož se v juniorském pořadí dostali dva závodníci z Polska a jeden z Lotyšska.

Mezi ženami si druhý mistrovský titul ve dvou dnech připsala Kateřina Janatová, která držela vedení už od prvního mezičasu. Desetikilometrovou trať projela o 35,7 vteřiny rychleji než druhá Kateřina Razýmová. Republikový bronz patří stejně jako v pátek Sandře Schützové.

"Samozřejmě jsem za vítězství moc ráda, je to dobrý ukazatel formy a dobrá zpětná vazba. Dnes se mi jelo skvěle, neměla jsem žádný problém. Dá se říct, že jak jsem si závod naplánovala, tak i probíhal," řekla Katka Janatová.

Deváté místo si ve společném závodě se ženami připsala Tereza Prokešová, které jí zajistilo mistrovský titul mezi juniorkami. Stříbro patří Zuzaně Doležalové a bronz Ivě Vránové.

V kategorii staršího dorostu mohli diváci sledovat zajímavý vzestup Jana Gregora, který byl po prvním okruhu na pátém místě. Po druhém okruhu na třetím. A nejrychleji prolétl také třetí okruh, ve kterém útočil na celkové vítězství. To si ale nakonec nepřipsal. Nejrychlejší čas patřil s náskokem 9,9 vteřiny Danielu Maluškovi. Druhý byl Gregor, třetí místo si odváží Matyáš Bauer.

V závodě starších dorostenek patří dominantní vítězství Polce Zuzanně Fujak. Druhé místo a český titul vybojovala Hana Randáková, české stříbro má celkově třetí Eliška Bímanová a bronz patří čtvrté Matildě Ježkové.

Mezi mladšími dorostenci byl dnes ve Vesci nejsilnější Jakub Bouška, který prolétl sedmikilometrovou trať o 25,6 vteřiny rychleji než druhý Lukáš Kulhánek. Třetí byl dnes Roman Janeček.

Kategorie mladších dorostenek má stejnou vítězku jako páteční sprint - Annu Šírovou. Za ní si i tentokrát doběhla pro stříbro Viktorie Gajdošová. Bronz patří Lucii Crhákové.

Už zítra šampionát vyvrcholí 9. ročníkem výjezdu na ikonický Ještěd. Závodníci budou klasickou technikou zdolávat dvanáctikilometrovou trať z Janova Dolu k vysílači s pozitivním převýšením 610 metrů. "Myslím, že od prvních metrů pojedeme totální podlahu a bude to hodně těžký závod. Bude tam Honza Šrail, bude tam Dominik Bury, který určitě zkusí něco vymyslet. Takže to bude totální závod až do cíle," říká Fellner.

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

Zdroj: https://www.czech-ski.com/beh-na-lyzich/