Běžci Fellner a Nováková ovládli distanční závod Českého poháru na Božím Daru

06.03.2022

Druhý den Českého poháru v běžeckém lyžování na Božím Daru patřil distančním závodům volně s intervalovými starty. V dospělých kategoriích si připsali vítězství Adam Fellner s Petrou Novákovou. Úsek běžeckých disciplín SLČR se před závodem zavázal poslat 400 Kč za každého startujícího na pomoc Ukrajině - občany válkou zmítané země díky tomu podpoří částkou 90 800 Kč.

Pořadatelé závodu na Božím Daru se společně s Úsekem běžeckých disciplín SLČR rozhodli podpořit obyvatele Ukrajiny, kteří v těchto dnech čelí té největší možné katastrofě. U závodních tratí proto zavlála modro-žlutá vlajka, závodům předcházela minuta ticha a kdo chtěl, mohl podporu Ukrajiny vyjádřit modrožlutými barvami na obličeji.

Do desetikilometrového závodu mužů vstoupil nejlépe Němec Adam Sossau, který zvládl první ze tří okruhů nejrychleji. Adam Fellner na něho na tomto mezičasu ztrácel 12 vteřin, pak se ale začal posouvat pořadím směrem vzhůru a po druhém okruhu už před svým soupeřem vedl o 1,2 vteřiny. Ve třetím kole dokázal tento náskok ještě navýšit a nakonec zvítězil s náskokem 12,2 vteřiny. Druhý byl Sossau. Třetí příčku dokázal udržet Vladimír Kozlovský, na kterého sice v posledním okruhu útočil hned za ním jedoucí Němec Faessler, nakonec ho ale český reprezentant do 23 let porazil s náskokem 3,5 vteřiny.

Junioři opět absolvovali společný závod s muži. Jednoznačně nejlépe si mezi nimi vedl reprezentant Kryštof Zatloukal, se kterým v prvních kilometrech držel krok jen Němec Luca Petzold. Po druhém okruhu už měl ale český talent náskok 20 vteřin a nakonec si připsal juniorské vítězství a celkové 6. místo. Druhé místo patří Šimonu Pavláskovi a třetí Lucovi Petzoldovi.

Pětikilometrový závod žen se stal soubojem Petry Novákové s dvojicí německých soupeřek, které startovaly těsně před ní. Po prvním ze dvou okruhů měla česká reprezentantka náskok 6,8 vteřiny na druhou nejrychlejší Nadine Herrmannovou. Ani ve druhém okruhu nenechala své soupeřky, aby její vítězství ohrozily a zvítězila s náskokem 12,2 vteřiny před Herrmannovou a 35,5 vteřiny před Sophií Lechnerovou.

Z juniorek si nejlépe vedla Němka Alina Rippinová, která ve druhém okruhu dokázala předstihnout do té doby vedoucí Němku Jasmin Richterovou. Obsadila celkové šesté místo a první mezi juniorkami. Druhá je Richterová a třetí místo patří Anetě Břečkové.

Závod starších dorostenců na 7,5 km se opět proměnil v jednoznačné vítězství Jiřího Tuže. První okruh zvládl o 17,1 vteřin rychleji než jeho soupeři. V konečné výsledkové listině mu patří první místo s náskokem 40,6 vteřiny. Druhý byl Matyáš Pávek a třetí David Pešta.

Nejen závod starších dorostenců, ale také závod starších dorostenek má stejnou vítězku jako sobotní sprint klasicky. Tou se stala Hana Randáková, která si s pětikilometrovou tratí poradila o 12,5 vteřin rychleji než druhá Eliška Bímanová. Bronzová pozice patří Němce Lauře Petzoldové.

Pětikilometrový závod mladších dorostenců byl vyrovnaným soubojem mezi Eduardem Simbartlem a Jakubem Bouškou, který skončil vítězstvím prvně jmenovaného o 5,5 vteřiny. Ve druhém okruhu se dokázal na třetí pozici vyhoupnout Adam Smejkal, který tak ze stupňů vítězů odsunul vítěze sobotního sprintu Lukáše Kulhánka.

Mladší dorostenky závodily na vzdálenost 3,8 km. Kateřině Duškové stačila tato distance na to, aby si vypracovala náskok 15,2 vteřiny a připsala si druhé vítězství ve dvou dnech. Druhá byla Lucie Crháková, třetí Anna Šírová.